Blog

Çfarë nuk duhet të përmbajë në asnjë menyrë produkti i lëkurës tuaj!

Eleminojini KËTO PËRBËRËS ne 2020 Alcohol, Isopropyl (SD-40) Surfactants Anionic – agjent shkumëzues. Mund të jetë kancerogjen dhe mund të shkaktojë kërcënim serioz për shëndetin. Benzalkonium Chloride – përdoret në produktet kundër akneve të fytyrës dhe si një konservant produkti, irritues për PH e lëkurës. Hydroxyanisole butylate (BHA) – është provuar se ka tendence te […]

Klorofili, antirrudha natyrale.

Klorofili është një molekulë që i jep bimëve dhe algave pigmentin e tyre të gjelbër. Përveç ndihmës që lëkura të parandalojë një tumor të undshëem, klorofili është një nga mënyrat me kosto më etë ulët për të zgjatur periudhën e rinisë të lëkurës tuaj. Këtu janë disa përfitime të klorofilit në dietën tuaj Ai lufton […]

Vaji i lajthisë. Përfitimet dhe përdorimet e tij

Lajthia është një ushqyes shumë i rëndësishëm për organizmin dhe e mbron atë nga sëmundjet. Përmban vitaminat A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, E (e cila dihet për vetitë e saj rinuese), biotinë, acid folik, acid linoleik, zink, kalcium, magnez, hekur, kalium, proteina, karbohidrate, minerale esenciale, etj. Vaji i lajthisë përdoret sidomos për hidratimin […]

Si lindi “Helens Bio Line”?

Lindi ashtu sic lind cdo gjë tjetër, nga një dashuri e madhe. Dashuri për natyrën, kujdesin për shëndetin, për veten dhe të tjerët. Duke u përpjekur të gjeja produkte organike që do më ndihmonin të kisha një lëkurë të shëndetshme dhe pa pobleme, mendova se gjëra të vogla mund ti bëja edhe vetë. Filloi me […]

Të bukur dhe të shëndetshëm

Ushqmet që lidhen drejtpërdrejt me shëndetin dhe bukurinë e lëkurës tuaj. 1. Peshku: peshqit sikur janë salmoni, tilapia dhe kodi janë të pasur me acide yndyrore omega-3. Dhe kjo është mirë, për shkak se trupat tanë nuk mund të prodhojnë këto lipoide esenciale në mënyrë natyrore. Duke i shtuar omega-3 në racionet tuaja, ju mund të mbështetni […]

Rutina ditore e kujdesit ndaj fytyrës

Ka disa gjëra që kurrë nuk ndryshojnë, dhe kjo përfshin hapat thelbësor dy herë në ditë në rutinë tuaj të kujdesit të lëkurës. Lani fytyrën. Lëkura e pastër është lëkurë e lumtur! Pra, përdorni një pastrues specifik sipas tipit të lëkurës tuaj kur të zgjoheni dhe para se të shkoni në gjumë për të eleminuar […]

Avokado dhe benefitet e tij për lëkurën

Vaji i avokados është i pasur me acide yndyrore Omega-3 dhe vitamina A, D dhe E. Më poshtë janë disa nga benefitet e tij në produktet kozmetike: Hidraton dhe ushqen Përveç vitaminës E, vaji i avokados përmban kalium, lecithin dhe shumë ushqyes të tjerë që mund të ushqejnë dhe hidratojnë lëkurën. Shtresa më e jashtme […]