Anti acne routine

From: L0

Seti qe ne sugjerojme per lekuren akneike perfshin:

1. Laresin anti akne me Ph specifik per tipologjine e lekures tuaj.
2.  Tonik
3. Krem hidratues anti akne (+spf e larte ne nje format kremi qe te mos blini dy produkte me vete)
4. Serum specifik anti akne – nje serum jo per gjithe fytyren.

Larës për lëkurë mikse/ të yndyrshme/ akneike

Larës për lëkurë normale / të thatë

Tonik trëndafili

Krem anti-akne

Serum për lëkurë akneike

Seti qe ne sugjerojme per lekuren akneike perfshin:

1. Laresin anti akne me Ph specifik per tipologjine e lekures tuaj. Laresi duhet i lengshem pasi laresat e ngurte ne trajte sapuni zakonisht kane nje Ph teper te larte dhe ndikon ne menyre te drejtperdrejte ne tharjen e lekures dhe prishjen e balances te Ph te saj. (ne duhet ta stabilizimojme prodhimin e yndyres/sebumit te saj, jo te stimulojme tharjen e lekures). Ndaj kujdes, mos perdorini asnjehere nje sapun per te lare nje fytyre me tendence akneike

2.  Tonik – per shkak se nje lekure akneike nuk duhet te perdore skrab, duhet patjeter nje produkt qe ben pastrimin e poreve ne thellesi. Skrabi nuk perdoret ne lekurat akneike pasi duke u masazhuar ka tendence te caje vatrat e infeksionit, vatrat e akneve dhe bakteri te perhapet ne gjithe fytyren duke kontaminuar gjithe pjesen tjeter te lekures. Per me teper, keto akne do te ngelen shenja ne nje moment te dyte nga perdorimi i skrabit pasi vatra ka ngelur e hapur dhe pa u trajtuar. Kujdes! Shenjat/ cikatricet jane me te veshtira per tu trajtuar sesa aknet. Toniku gjithashtu ben dezinfektimin e poreve, i ben ato te duken me te vogla, me te reduktuara pasi i pastron ne thellesi. Duke u reduktuar disi, kemi dhe balance me te mire te yndyres. Nuk prodhohet me teper yndyre.

3. Krem hidratues anti akne (+spf e larte ne nje format kremi qe te mos blini dy produkte me vete) – balanca e yndyres dhe e hidratimit eshte hapi baze. Pa nje hidratim te mire te lekures, asnje hap tjeter nuk ka per tu realizuar ashtu sic duhet. Kremi realizohet me baze teresisht ujore, ne menyre qe lekura te realizoje balancen maksimale te hidratimit, dhe ne kete menyre te mos mbiprodhoje yndyre. Ndersa faktori i larte mbrojtes mbron lekuren nga rrezet e demshme UV dhe parandalon daljen e melazmave (njollave te errta nga dielli). Trajton dhe parandalon aknet.

4. Serum specifik anti akne – nje serum jo per gjithe fytyren. Zakonisht, serumet anti akne qe jane per gjithe fytyren, jane me teper parandalues sesa trajtues dhe kjo eshte arsyeja se pse zakonisht nuk funksionojne kur i perdorni. Qe serumi te jete sa me i perqendruar dhe specifik, duhet te jete antibakterial shume i fuqishem dhe te aplikohet vetem tek aknet si ne rastin e serumit tone. Ne kete rast qe ju keni akne aktive nuk ju ndihmon nje serum anti akne per gjithe fytyren. Serumi qe ne sugjerojme eshte nje serum me spekter te gjere, i cili vepron ne cdo bakter qe rritet ne lekure, pa pasur nevoje per te bere nje analize paraprake per te pare llojin e bakterit qe ju ka krijuar aknet. Vepron gjithashtu edhe ne aknet hormonale, dhe i trajton ato qe ne javen e pare te aplikimit. Antibakterial dhe antiinflamator i shkelqyer.

Larës për lëkurë normale / të thatë

Masa

100 ml

Lloji i Lekures

Lëkurë e Thatë, Lëkurë Normale

Krem anti-akne

Masa

35 gr, 55 gr

Lloji i Lekures

Lekure me Akne

Serum për lëkurë akneike

Masa

15 ml, 30 ml

Lloji i Lekures

Lekure me Akne

Keshilla Perdorimi

Sa i perket shenjave qe mund te kene ngelur nga aknet, trajtohen shume mire me setin me siper duke u nderthurur me

* kremin rigjenerues te thelle me baze Aloe Vera qe ben zbardhjen e lekures,

* masken detoks te thelle me efekt zbardhje 

* serumi me vitamine C dhe

* skrabin specifik me faren e zeze qe ben rigjenerimin e shpejte te lekures dhe njetrajtesimin e saj. Pasi trajtohen aknet, skrabi perdoret 2-3 here ne jave deri ne trajtim te plote te cikatriceve (shenjave) qe kane ngelur, maska perdoret 1-2 here ne jave ndersa kremi rigjenerues i thelle cdo mengjes dhe cdo darke pas kremit anti akne.*Idealja do te ishte kombinimi i te gjitha produkteve me siper per nje rezultat maksimal dhe shume te shpejte ne kohe.

*Nuk duhet te perdorni krempuder gjate kohes qe trajtoni aknet, pasi krempudra ka efekt mbulues, dhe bllokon poret, edhe bb cream, edhe spf me ngjyre, sigurisht edhe ato permbajne krempuder ne vetvete. Kur aplikohet krempudra, edhe pse lekura mund te lahet cdo mengjes dhe cdo darke dhe te kete nje rutine te mire, produktet nuk absorbohen maksimalisht nga lekura pasi poret jane mbushur ne brendesi te tyre me krepuder dhe toksina. Ne kete moment kjo e fundit nuk oksigjenohet si duhet dhe nuk thith produktet maksimalisht dhe ketu rritet dhe mundesine e krijimit te akneve, pikave te zeza dhe milia.

*Konsumoni se paku 6 gota uje ne dite. Ben nje hidratim natyral te shkelqyer te lekures. Nuk lejon dehidratimin e saj dhe e pastron ate nga toksinat qe akumulon.

*Kujdes me konsumin e tepert te sheqerit industrial. Mund ta zevendesoni shume mire me mjaltin qe te ulni rriskun e krijimit te akneve.

*Mos i ngacmoni me duar. Jane armiku numer 1 i akneve. Perhapin infeksionin dhe i lene shenje aknet pasi ato largohen.

*Kujdes me konsumin e duhanit. Eshte numer 1 ne krijimin e pikave te bardha (milia) ne lekure, pikat e zeza (komedonet) qe jane akne joinflamatore por konsiderohen si fillesa e akneve inflamatore 

*Kujdes me perdorimin e produkteve te fytyres. Nese nuk jane bimore (permbajne konservante, paraben, ngjyrues artificiale, vajra minerale etj) kane shume efekte anesore ne lekure dhe mund te japin edhe irritim ose alergji. Tek produktet tona nuk gjeni asnje nga me siper, pasi jane 100% organike.

Aplikimi

1. Laresi – cdo mengjes & cdo darke. Aplikohet tek dora, lahet fytyra duke u masazhuar dhe ne fund shpelahet. Thani lekuren me peshqir te bute (mundesisht mikrofiber) sepse nuk e demton aspak lekuren.
2. Toniku – cdo mengjes & cdo darke. Aplikohet me tampon pambuku ne gjithe fytyren dhe lihet ashtu, nuk shpelahet.
3. Kremi hidratues anti akne – cdo mengjes & cdo darke. Si cdo krem tjeter aplikohet ne gjithe fytyren.
4. Serumi anti akne – cdo mengjes & cdo darke. Aplikohet me pika vetem tek zona ku ka akne, jo ne gjithe fytyren. Serumi mund te djege, mund te krijoje pak tharje tek zona ku aplikohet, mund te jape nje ndjesi kruarje ne lekure ose skuqje te lehte. Eshte teresisht normale nuk ka asgje per tu shqetesuar.